[video:http://www.youtube.com/watch?v=zNZgZ2c9Gmg 400x300]
ТВ прилог на словеначком језику

Марија Терезија (1717 — 1780) је била једини женски владар хабзбуршких поседа и последњи члан династије Хабзбург. Подстицала је и спроводила разноврсне и многобројне реформе уз помоћ својих министара. Реформисала је образовање и финансирање, подстицала трговину и развој пољопривреде, што је значајно ојачало Аустрију. За владавину Марије Терезије својствена су апсолутистичка и централистичка настојања повезана с германизацијом. С друге стране, тортуру и парнице против вештица ставила је под своју контролу, што је убрзо довело и до коначне ликвидације тог средњовековног крвавог наслеђа. Настојала је под притиском новога доба спречити прекомерно искоришћавање кметова, одређујући максимум њихових обавеза према господарима, тако да феудалац није више смео да тражи од својих поданика намет према властитом нахођењу, већ је морао да се држи такозваног урбара Марије Терезије. Увела је општу школску обавезу, тако да су сва деца од 6—14 година морала ићи у школу (Википедија).

upis 2019

УПИС У СРЕДЊУ ШКОЛУ!
- промо филм!

АКТУЕЛНИ РАСПОРЕДИ У АВГУСТОВСКОМ РОКУ 2019.

РАСПОРЕД МАТУРСКИХ И ЗАВРШНИХ ИСПИТА...ОТВОРИ

РАСПОРЕД ПРИПРЕМНЕ НАСТАВЕ ЗА ПОПРАВНЕ ИСПИТЕ....ОТВОРИ