''Добро је створити демократију за народ. Али, постоји нешто још боље и значајније: одгојити народ за демократију.'' – Шарл Монтескије

Владавина права, односно поштовање и остваривање људских права темељна је претпоставка демократије и васпитања и образовања за демократију. Међутим, поштовање и остваривање људских права изворно су садржани и омогућени (у правом смислу) само у поштовању и остваривању дечјих права.
Најширу дефиницију дечјих права даје каталог права Конвенције о правима детета (усвојене на Генералној скупштини Уједињених нација 1989. године).

Овом најважнијем међународном уговору о правима детета, који представља и највиши ауторитет у области међународног права детета и уговор о људским правима са највише ратификација, претходи Декларација о правима детета из 1959. године.
Владајућа начела и основни принципи конвенције о правима детета су:

• НАЈБОЉИ ИНТЕРЕС ДЕТЕТА
  • ЖИВОТ, ОПСТАНАК И РАЗВОЈ
  • ПАРТИЦИПАЦИЈА
  • НЕДИСКРИМИНАЦИЈА

Ова четири принципа, на најбољи начин, откривају суштину и структуру сваког права из Конвенције и ближе га дефинишу као основну, базичну потребу, ону без које се не може и коју свако има; такође, свака од ових основних потреба (право) представља вредност којој се тежи и одговорност која се, најпре, изражава у поштовању и признавању.

РАСПОРЕД ПОЛАГАЊА ЗАВРШНИХ, МАТУРСКИХ И СПЕЦИЈАЛИСТИЧКИХ ИСПИТА ЗА ВАНДРЕДНЕ УЧЕНИКЕ ОКТОБАРСКИ РОК...pdf

Консултације за ванредне ученике - октобарски рок

Консултације за ванредне ученике - октобарски рок....отвори!

РАСПОРЕД ПОЛАГАЊА ЗА ВАНРЕДНЕ УЧЕНИКЕ ОКТОБАРСКИ РОК

РАСПОРЕД ПОЛАГАЊА ЗА ВАНРЕДНЕ УЧЕНИКЕ ОКТОБАРСКИ РОК...отвори!