''Добро је створити демократију за народ. Али, постоји нешто још боље и значајније: одгојити народ за демократију.'' – Шарл Монтескије

Владавина права, односно поштовање и остваривање људских права темељна је претпоставка демократије и васпитања и образовања за демократију. Међутим, поштовање и остваривање људских права изворно су садржани и омогућени (у правом смислу) само у поштовању и остваривању дечјих права.
Најширу дефиницију дечјих права даје каталог права Конвенције о правима детета (усвојене на Генералној скупштини Уједињених нација 1989. године).

Овом најважнијем међународном уговору о правима детета, који представља и највиши ауторитет у области међународног права детета и уговор о људским правима са највише ратификација, претходи Декларација о правима детета из 1959. године.
Владајућа начела и основни принципи конвенције о правима детета су:

• НАЈБОЉИ ИНТЕРЕС ДЕТЕТА
  • ЖИВОТ, ОПСТАНАК И РАЗВОЈ
  • ПАРТИЦИПАЦИЈА
  • НЕДИСКРИМИНАЦИЈА

Ова четири принципа, на најбољи начин, откривају суштину и структуру сваког права из Конвенције и ближе га дефинишу као основну, базичну потребу, ону без које се не може и коју свако има; такође, свака од ових основних потреба (право) представља вредност којој се тежи и одговорност која се, најпре, изражава у поштовању и признавању.

ПОЧЕТАК ШКОЛСКЕ 2018/2019. ГОДИНЕ

ОБАВЕШТЕЊЕ

Настава у школској 2018/2019. години почиње

У ПОНЕДЕЉАК 03.09.2018.

од 800 сати

од уторка 04.09.2018.настава почиње
од 745сати

ОБАВЕШТЕЊЕ

за ученике првог разреда

Настава у школској 2018/2019. години

за ученике првог разреда почиње

уПОНЕДЕЉАК 03.09.2018. у 800 сати

Ученици треба да буду у школском дворишту 15 минута пре почетка наставе.

од уторка 04.09.2018. од 745

РАСПОРЕД УЧИОНИЦА.........DOC

РАСПОРЕД ПОЛАГАЊА ЗАВРШНИХ И МАТУРСКИХ ИСПИТА ЗА ВАНРЕДНЕ УЧЕНИКЕ АВГУСТОВСКИ РОК ...ПДФ